Nevím proč, ale Tedik miluje obtiskovaní do modelíny a je jedno jestli jde o stopy zvířat, kameny, mušle nebo jakékoliv předměty v domácnosti, vždy ho to náramně zaujme. Poprvé jsem mu tuhle aktivitu nabídla, když měl něco málo přes rok a už tehdy ho to bavilo. Samozřejmě, že v tu dobu jen obtiskoval kde, co a následně to rozmačkal, ale vždy si to užil. Teď i přesto, že ho to baví je vidět, jak nad tím přemýšlí…jaký bude tvar stopy daného zvířete, zkouší odhadovat a uvažuje…když má krokodýl takovou stopu miminko má určitě menší…
Také ho baví dělat do modelíny fosílie obtiskováním mušlí a kamínků. Moje kamarádka Saša mi řekla, že oni používají modurit a dělají permanentní fosílie. Zdálo se mi to jako super nápad, ale nebyla jsem připravena utrácet za modurit, a tak jsem se rozhodla ho zkusit vyrobit. V minulosti jsme dělali hmotu ze slaného těsta, ale nebavilo mě zdlouhavé pečení nebo spíše sušení a konečný výrobek byl vždy velmi křehký. Nakonec jsem našla recept na domácí jakoby modurit, který ztvrdne sám během 24 hodin. Recept jsem trochu upravila a pustili jsem se do toho. Tedík rád v kuchyni asistuje, tak samotná výroba ho zaujala.
Co budete potřebovat:
- 150 ml kukuřičného škrobu
- 150-200 ml lepidla (Herkules)
- 1 p. lžíce octa
- 1 p. lžíce oleje (my jsme použili slunečnicový, ale jakákoli jiný bude fungovat také)
Nasypte škrob do misky a přidejte lepidlo. Měli byste dosáhnout tekutější konzistence, připomínající cukrovou polevu. Pokud je směs moc hustá a nedá se zamíchat, přidejte lepidlo.
Když dosáhnete požadované konzistence, přidejte ocet a olej. Důkladně promíchejte a pokud byste chtěli barevnou hmotu přidejte potravinářské barvivo. Dejte směs na 30 sekund do mikrovlnné trouby, znovu promíchejte a vložte znovu do mikrovlnky na dalších 30 sekund. Pokud je směs pořád tekutá, vložte na dalších 10 sekund.
Konzistence, které chcete dosáhnout je hustá a hrudkovitá a nedá se zamíchat.
Když dosáhnete požadované konzistence vyškrábejte na podložku, kterou předem posypte škrobem a použijte ruce a hněte jako když hnětete těsto, ze začátku to bude dost lepit, ale během pár minut se hmota zpracuje, nebude lepit a bude pružná.
Hmotu můžete hned využít, ale pokud nechcete anebo byste si to rádi udělali předem. Stačí ji trochu navlhčit a uložit do vzduchotěsné krabičky či pytlíku. My jsme nemohli odolat, a tak Tedík nadšeně popadl svůj košík a vydal se na zahrádku nasbírat nějaké ty přírodniny.
Přinesl docela slušnou sbírku!
Hmotu jsme rozváleli na placku a pustili se do toho. Nejlepší konečný výsledek je, když je placička silnější. Tenké okraje se vám budou trochu kroutit. Kolečka jsme mu vykrájela sklenkou a nechala jsem ho ať tiská.
Původně jsme chtěli obtiskovat jen listy a květy. Bylo super pozorovat různé tvary, které po nich vznikly, ale ne všechny byli dost viditelné. Tak jsme zkusili i jiné přírodniny jako jsou šišky a mušle.
A samozřejmě, že Teddy nemohl odolat a obtiskoval i některá naše zvířátka.
Konečný výsledek byl skvělý.
Pokud jste spokojeni, nechte je na podložce uschnout. Schnou 24–48 hodin. My jsme je dělali večer a druhý den ráno jsem je jen obrátila vzhůru nohama, protože se začali stáčet okraje nahoru. Do večera to krásně uschlo i z druhé strany. Jen ty, co byli moc tenké jako byl rejnok a stonožka se trošičku stačí a jsou úplně průhledné, ale i tak jsou to super fosilie! Možná už konečně udělám ten svítící stolek, když je co zkoumat
Tedík se rozhodl pár vybarvit. Použil k tomu fixu, kterou po té prstem rozmazal, pravděpodobně náhodou, ale výsledek byl docela pěkný.
Určitě brzy budeme dodělávat, moc si to užil. Hmoty bylo málo a my máme tolik zvířátek!
Už se těším, až nám ukážete Vaše výtvory
Teri & Teddy
One thought on “Fosílie z domácího moduritu”