Praktický život v kuchyni – samostatná příprava dobrůtek

Nevím zda to máte také a nebo jestli jsem jediná co to takhle cítí, ale někdy jsem tak unavená s toho být pořád ten ‘špatný rodič’ co stále říká NE….ne, nemůžeš další sladkost…čokoládu….zmrzlinu….abych to ujasnila, nejsem striktní na tolik, abych mi nikdy nedovolila ani ochutnat to po čem každé dítě touží. Někdy spolu zajdeme do místní cukrárny na dortík anebo si dáme zmrzlinu na pláži, ale zároveň nechci, aby se každý den cpal nezdravými sladkostmi. A abych řekla pravdu, píšu NE, ale tohle slovo používám zřídka a raději se snažím mu dát důvod a vysvětlit proč danou věc nechci koupit a nabídnout mu alternativu, a to může být někdy z dlouhavý proces. Brzy mu budou 3 a je vidět, že začíná rozumět víc a víc a když mám nějakou náhradu jde to i bez debat.

Domácí mlsky jsou pro nás tedy nejlepší volba. Já mám přehled a kontrolu nad ingrediencemi, dobrůtky neobsahují žádná zbytečná aditiva a skoro jakákoliv surovina jde něčím nahradit, není problém dát méně nebo žádný cukr nebo udělat to bez mléka či lepku. Tady musím být upřímná a přiznat, že nejsem v kuchyni žádný zázrak. Teda jídlo už je celkem poživatelné ale pečení…to je jiná. Občas se mi povede upéct nějaká dobrota, ale nejsem moc na to abych se držela receptu a vždy mám takové nutkáni improvizovat a ani si to nezapsat, a tak kolikrát sama nevím co jsem do toho vlastně dala a pokud se snažím upéct to samé, dopadne to většinou katastrofálně. Důležité je, že to i přes častý neúspěch zkouším dál, a že Tedík je rád se mnou v kuchyni a pomáhá mi.

PSX_20170426_200302_wm

Když mu bylo 13 měsíců, krátce po tom, co jsem objevila Montessori jsem mu postavila učící věž z Ikea schůdků a od té doby je se mnou v kuchyni denně. Najednou měl šanci vše pozorovat, na vše si sáhnout nebo přičuchnout, a hlavně vše vyzkoušet.

A hlavně najednou získal nezávislost po, které tak prahnul. Schůdky se lehce přesunou z místa na místo, a tak má přístup do dřezu anebo do lednice. Může si vylézt nahoru a dolu podle potřeby, a to co je pro něj důležité, je že mohl najednou být součásti veškerého dění co se odehrávalo nad jeho hlavou a má šanci si ty svoje dobrůtky sám připravit.

Hrozně rád peče sušenky anebo perníčky ve tvaru zvířat a traktorů. Také občas děláme RAW dobrůtky a ty jsou vždy populární i u dospělých, ale jeho nejoblíbenější jsou gumové medvídky a domácí zmrzlina. Oboje bez cukru, lehounké a výtečné.

Medvídky děláme spolu už hodně dlouho, ale poslední dobou je začal dělat sám od začátku až do konce. Samozřejmě, že u něho stále jsem a pomáhám mu hlavně když přijde na samotné vařeni. Ale je velmi vnímavý a opatrný. A ta radost a pýcha, kterou cítí, když to zvládne udělat vše sám, je k nezaplacení.

Gumový medvídci

PSX_20170426_195543_wm

Pokud byste si je rádi zkusili udělat doma, vše, co je třeba je jakákoliv ovocná či zeleninová šťáva (my máme rádi čerstvě vymačkanou, ale koupena funguje také!), můžete použít smoothie nebo přesnídávku a přidáte želatinu. My používáme Agar agar, který je z mořské řasy a je vhodný i pro vegany. Teddyho oblíbena přichuť je pomeranč a jablko, ale můžete použít cokoliv. Jednou jsme dělali kadeřavou kapustu s ananasem a jablkem a byli také výborné.

PSX_20170426_195346_wm

Postup je jednoduchý do šťávy vaší volby přidejte agar nebo jinou želatinu. My používáme jen Agar a to tak, že na 500 ml šťávy přidáme 5 g agaru. Přidáme za studena, zamícháme a dáme na plotnu. Chvilku povaříme, stačí opravdu jen pár minut a uvidíte, že směs začne houstnout. Sundáme s plotny (s těmito kroky mu samozřejmě pomáhám) a můžete hned začít plnit formičky.

PSX_20170426_195416_wm

Tedík má rád formičky medvídků, které se dají koupit na eBay a přijdou Vám i s kapátkem, které je super na procvičování jemné motoriky, ale určitě nejsou nutné, můžete použít cokoliv jiného, my to občas nalijeme na plech a poté co to ztvrdne nakrájíme na kostičky.

PSX_20170426_195448_wm

Medvídci jsou do 10 minut tuhé a mohou se vyndat s formiček a jíst. My většinou děláme menší množství a všechny se většinou sní hned, ale pokud děláte větší množství vydrží vám pár dní v lednici ve vzduchotěsné krabičce.

PSX_20170426_195516_wm

 

Zmrzlina

Začíná se oteplovat, a tak jsme opět začali dělat zmrzlinu a jelikož je to většinou jen samé ovoce, tak mi nevadí, že si ji dá každá den. Poslední várku dělal Tedík celou sám, sice polovina skončila rovnou v jeho břiše nežli ve formičkách, ale bylo skvělé ho pozorovat. Já jsem mu jen pomohla sestavit našeho robota, protože má opravdu ostré nože.

PSX_20170426_194457_wm

Jeho nejoblíbenější je banánovou ‘čokoládová‘

Zralé banány nakrájíte na kousky a dejte je, alespoň na hodinu zmrznout. Když už je zmrzlý dáme ho do robota a rozmixujeme.

Uvidíte, že je chutný sám o sobě, ale Tedík ještě přidává lžičku medu a lžíci kakaa a aby se to vše lépe vstřebalo a nadávalo do formiček přidáváme mandlové mléko, jen tak kapku, ale není nutné nebo můžete použít jakékoliv jiné mléko.

Můžete to klidně jíst hned, ale lepší je, když ji dáte do nějaké nádoby nebo jako my do formiček na nanuky a vrátíte, alespoň na hodinu do mrazáku.

Tohle je jen jedna z možností, můžete rozmixovat jakékoliv ovoce. Nám nejvíce chutná mango nebo jahody, cukr nepřidáváme, jen když je kyselejší, přidáme kapku medu. Pokud máte raději krémovější zmrzliny přidejte k ovoci jogurt. Možností je spousta.

Máte jiné oblíbené recepty na dětské zdravější dobrůtky nebo na jídla, která zvládnou děti připravit sami?

 Moc rádi se necháme inspirovat!

Teri & Teddy

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s