Chuť přírody – příprava bylinných čajů

Dnes nám oběma Teodorek uvařil jarní čaj ze sedmikrásek, které sám nasbíral, připravil a já mu ho jen zalila nakonec horkou vodou. Já s ním hrozně ráda dělám takovéhle aktivity, no sice píšu aktivity i když sběr bylinek je pro nás skoro každodenní záležitost,  když se na to podíváte z jiného pohledu tak to zahrnuje spoustu podnětů v dětském vývoji.

PSX_20170424_183837_wm

Máte tu Montessori oblíbený praktický život, porozumění a vděčnost k přírodě a jejím darům, nauka o rostlinách a jejich využití, posílení anebo obohacení slovní zásoby, protože ne vždy se využívá celá rostlina, a tak se učí co je květ, list, stonek nebo kořen, podle toho, co zrovna sbíráme a také si může procvičit jemnou motoriku při sběru a v dnešním případě i odstříhávaní stonků. Takže i když to zrovna není plánovaná aktivita dítě je vystaveno najednou spoustě prospěšných podnětů.

PSX_20170424_183743_wm

Já jsem vyrostla na malé vesnici a byla jsem od mala obklopena přírodou a vedena k tomu, jak chovat zvířata, obdělávat půdu a pěstovat různou zeleninu a ovoce, ale také jak čerpat zdrojů přírody, ať už k jídlu či alternativní medicíně.

Ted žiju ve velkoměstě, a za barákem místo polí a lesů mám jen malou zahrádku. Nemohu se jen tak sebrat a projít se do lesa na borůvky nebo na houby, pokud chci něco sbírat musíme nejdřív tu přírodu najít. Musím se přiznat, že od té doby, co jsem se přestěhoval a začala nový život v Anglii, již tomu bude 14 let, tak jsem tak trochu zlenivěla, zpohodlněla anebo jsem byla jen upoutaná mým novým životem, plných nových věcí a supermarketů, kde se dá koupit opravdu snad vše, že jsem pomalu zanedbávala věci, co pro mě bývali dříve přirozené a na denním pořádku.

Tomuhle nepomohlo, že můj manžel pochází z města a tahle forma života pro něj byla úplně cizí. Kdykoliv jsem sebrala a jedla něco přímo ze stromu či keře myslel si, že jsem divná a kdykoliv jsem třeba na procházce nasbírala nějaké houby nebo bylinky, vždy se mi jako by zázrakem ztratily, než jsme dorazili domů…a tak jsem postupně nechávala tento způsob života v pozadí. Sice jsem občas něco sebrala, ale bylo to až když se narodil Teodorek, kdy jsem najednou začala postrádat domov a cítit hlubokou touhu po mé kultuře, tradicích a návratu ke svým momentálně pohřbeným, ale nikdy nezapomenutým kořenům.

Tady se v loni v létě láduje borůvkami a nejlepší na tom je, že málo který Angličan je sebere a tak jsou keře vždy obalené.

Od té doby, co se narodil, jsem ho začala brát ven a ukazovat mu přírodu. Ve dvou letech už byl schopný ukázat, které houby jsou jedlé a které nesbíráme. Miluje sbírání lesních plodů a samozřejmě jejich okamžitou konzumaci a také mi rád chodí pro bylinky na zahrádku. Poslední dobou si povídáme více o bylinkách, které jsou nejen na jídlo, ale dají se využít k léčbě či kosmetice a jeho hrozně baví pomáhat mi vyrábět mastičky a tinktury nebo připravovat bylinné čaje.

Jaro je tady a jeden z našich oblíbených čajů je čaj ze sedmikrásek. Sedmikrásky jsou často považovány za plevel anebo při nejlepším jen za květinu, co nám ozdobí trávník, ale tahle rostlina má ve skutečnosti tolik blahodárných užitků. V angličtině existuje výraz ‘fresh as a daisy’ (svěží jako sedmikráska) a málokdo ví, že zrovna tato rostlina je skvělý životabudič, ale také je skvělá na jarní detoxikaci, bolesti zubu, běžné nachlazeni a kašel.

PSX_20170424_183658_wm

Kdybyste si rádi zkusili připravit sedmikráskový čaj, stačí jen natrhat pár květů sedmikrásek. Na normální šálek čaje Vám budou stačit 2 lžíce květů, zalijte horkou vodou a nechte cca 10 minut louhovat, můžete slít přes pláténko nebo sítko, ale my si je necháváme v hrnku. Pokud jste nasbíraly spoustu sedmikrásek, nechte je na sluníčku uschnout a až budou pořádně suché uchovejte ve vzduchotěsné nádobě. Pokud používáte sušené květy stačí Vám jen jedna lžíce. At už používáte sušené nebo čerstvé sedmikrásky nepijte více jak 3 šálky denně. Nezapomeňte je to sice bylinka plná blahodárných účinku, ale stejně tak jako ostatní plodiny, všeho z mírou a držte se doporučeného množství.

PSX_20170424_183540_wm

Jako doprovodnou aktivitu na tohle téma Teodorek miluje své sedmikráskové puzzle, které vyrobila skvělá Saša ze Sůvy z dříví a nebo své poznávací 3 složkové karty na části květiny, které si můžete zadarmo stáhnout spolu s podobnými materiály na blogu The Helpul Garden

Děkujeme, že nás čtete

Teri & Teddy

Advertisement

2 thoughts on “Chuť přírody – příprava bylinných čajů

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s