Pozorovatel brouků

Ať už lezou, lítají, skáčou nebo se plazí, jakákoliv havěť je u nás prostě hit. Už od ranného věku Tedíka stejně jako spoustu jiných malých dětí fascinoval svět hmyzu, a proto jedna s prvních aktivit kterou jsem mu vyrobila byla tahle interaktivní louka na kterou mohl přidávat brouky, housenky, motýlky a jiné. Bylo mu tenkrát 14 měsíců a od té doby již uplynula spousta času a my jsme naše poznávání brouku rozšířili o mnoho dalších aktivit, ale tahle ho baví stále.

PSX_20170406_095503_wm
Podobnou verzi si můžete stáhnout tady: 

Meadow – activity book

PSX_20170406_095443_wm
Tyhle skvělé puzzle byli vyrobeny moji velmi talentovanou kamarádkou Sašou a jejím mužem, můžete se podívat na jejich krásné výrobky zde: Sůvy z dříví

Myslím, že v příspěvku Dívej se jak se vlní – jak založit žížalárium jsem se Vám už zmínila, že Teddy chodí každý den na zahradu a pozoruje brouky a měli byste vidět to nadšení, když najde nějakého, co letos ještě nespatřil. No, on je teda nadšený při každé potvůrce, co najde, ale když je to nějaký nový druh radost je dvakrát taková!

PSX_20170405_123639-1_wm-1

Někdy se opravdu divím, že ty broučci se u nás stále drží. No představte si, že Vám každý den někdo nadzvedne střechu nad hlavou pak bedlivě pozoruje každý váš pohyb, no nechtěli byste se stěhovat? Měla bych tedy dodat, že on je s nimi opravdu opatrný, většinou je jen pozoruje a pak opatrně vrátí kámen či květináč na své místo. Nesahá na ně. Jen když si chce nějakého prohlédnout více zblízka požádá mě abych mu ho pomohla chytit a buď si ho nechá lézt po ruce anebo je dáme na chvilku na pozorování do krabičky a pak hned zase vypustíme na svobodu.

PSX_20170405_123603_wm

Jsme hrozně rádi za ten rozmanitý hmyzí svět, co máme každý den na očích a vždy se snažíme dbát o to, aby se jim u nás dařilo. To je jeden z důvodů, proč je naše zahrada plná kamenů, polen a všeho možného co poslouží jako ukrýt pro ty naše miniaturní zahradní osadníky. Máme i několik broucích hotelů. Žádné pracné konstrukce. Jen naše přírodní verze, co plní svůj účel znamenitě.  Kdykoliv jsme na nějakém výletu nasbíráme různé přírodniny jako jsou šišky, různé kusy dřeva a kůru a ty pak umístíme na naši zahradu jako ukrýt pro naše malé kamarády. Tohle je jeden z našich hotelu které je skvělé útočiště a pozorovatelna pro pavouky sliďáky kteří mají svá doupátka mezi kůrou.

PSX_20170405_181105_wm

Také máme rádi motýli a včely i když těch vídáme rok od roku méně. Snažíme se sázet různorodé květiny, aby měli co opilovat a kde se krmit. Teddy zbožňuje čmeláky. Je schopný sedět a hodinu a pozorovat je při práci.

PSX_20170405_123956_wm

 Naše veliká sbírka kamenů bohužel také přilákala nekontrolovatelnou vlnu šneku a slimáku. Říkám bohužel, Tedík je má rád, ale moje rostliny moc ne! Loni jsme se několik týdnů piplali se sazeničkami paprik, které nám vyrostly ze semínek. Když už byly rostlinky dost velké a silné dali jsme je ven a těšili se na brzkou sklizeň…no a měli jsme smůlu! Druhý den nám zbily jen stonky! Opravdu nepřeháním! Ani jeden lísteček! Jen stonky a tisíce slizových cestiček! Nemáme srdce je zabít, a tak jsme je zkusili vysbírat. Netrvalo to dlouho a měli jsme plný kyblík slizounků. Odnesli jsme je za barák a doufali, že půjdou o dům dál a ono ne, večer jsem si připadala jak v Hitchcockove hororu jen místo náletu ptáků jsme měli okno polezlé šneky, oni ty mrchy se normálně snažily dostat přes dům zpět na zahradu! No tak si je holt musíme nechat..

PSX_20170405_123531_wm-2

Teddy začal poslední dobou malovat všechna zvířátka co najde tak myslím, že brzy zavedeme nějaký deník nebo žurnál kam si bude moc své každodenní objevy zapsat. Pokud jste to nepoznali tak tohle je jeho verze prstencovka černá, která patří mezi naše permanentní rezidenty.

PSX_20170405_123718_wm

Poslední dobou se mě ptá, na celá jména broučků, a tak kromě lupy všude nosíme taky sebou mini enclikopedii hmyzu a já jsem se rozhodla s pomocí mé kamarádky Boženky udělat mu puzzle těch nejběžněji u nás vyskytovaných potvůrek. Je jich celkem 24 a my jsme je spolu zalaminovaly, vystříhaly a nalepili suchý zip.

PSX_20170405_123436_wmPSX_20170405_123504_wm

Pokud se Vám líbí, můžete si je tady stáhnout zdarma:

česká verze : skládačka hmyz ČJ

slovenská verzia: skládačka hmyz SJ

anglická verze: skládačka hmyz AJ (1)

španělská verze: skládačka hmyz ŠJ

Děkujem, že nás čtete a pokud máte nějaké tipy a nápady jak tuto aktivitu rozšířit dejte nám vědět!

Teri & Teddy

některé naše knížky o hmyzu můžete vidět v příspěvku Dívej se jak se vlní – jak založit žížalárium, máme jich spoustu a budu postupně přidávat

Líbil se Vám tento příspěvek? Možná se Vám budou líbit tyto: Venkovní aktivity

Jiné materialy k vytištění zdarma: zde

 

 

Advertisement

11 thoughts on “Pozorovatel brouků

  1. Děkujeme za tip. Už jsem je viděla a určitě by bylo lepší nosit kartičky než encyklopedii 😀 tak příště až budeme v ČR 😊

   Like

 1. Moc děkujeme za Vaše nápady a materiály ke stažení. Jste pro nás inspirací 🙂 maminka Tereza se synem Michaelem (P.S. kdybyste našla i tu louku s broučky k vytištění, budeme vděční).

  Liked by 1 person

  1. Moc děkuji!!! To mě opravdu hřeje u srdce!! Určitě se podívám a když tak něco podobného udělám kdybych nemohla najít originál 😊

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s