Magnetický sliz

Hrajete si rádi se slizem? My ano! Nevím proč, ale sliz je pro mě tak trochu terapeutická záležitost… promačkávat ho a nechávat ho prolézat mezi prsty… chvíli je jako tisíc tekutých provázků co Vám stékají po ruce…a najednou je pevný a gumový a dá se modelovat do různých tvarů, no a samozřejmě Tedík si s ním rád hraje také, když mu ho tedy půjčím!

Už jste si asi všimli, že rádi děláme pokusy. Vždy se snažím vybrat nějaké edukativní, které mu kromě zábavy nabídnou i lepší porozumění k jistému tématu, ale také občas děláme pokusy, které jsou jen pro zábavu a ty co mají prvek překvapení, skoro až kouzla jsou prostě nejlepší! Pokud jste neviděli podívejte se na náš Horký led (již brzy v českém jazyce) anebo vybuchující sopku. Když jsem našla recept na magneticky sliz věděla jsem, že ho prostě musíme mít a nelituji toho, byla a stále je to zábava pro celou rodinu a  všechny návštěvy co k nám přijdou, nejen ty s dětmi.

Je opravdu snadné ho udělat a pokud víte, jak na domácí sliz budete ho mít během pár minut. Já ho dělala doma poprvé, a navíc jsem si musela upravit recept, protože ingredience v originálním receptu jsou dostupné jen v Americe, a tak první dvě várky skončili v koši.

Než se do toho pustíte chtěla bych vás jen upozornit, že magneticky sliz není vhodný pro male děti, co rádi poznávají svět tím, že vše strkají do pusy. Magnety i magneticky prášek mohou způsobit v bříšku pěknou neplechu. Nechci Vás tímto odradit, protože si hraní s magnetickým slizem opravdu užijete, jen buďte prosím opatrní a vždy po hraní umyjte ruce. Tedikovi je 2.5 roku do pusy nic nestrká, ale vždy ho nechávám si s tím hrát jen pod mým dohledem.

PSX_20170321_162317_wm

Co budete potřebovat?

Jestli máte osvěcený recept na sliz držte se toho jen přimíchejte magnetický prášek. Tady jsou ingredience na můj recept:

  • 2 lžíce magnetického prášku (ferrous-ferric oxide, Fe3O4) tento by měl fungovat
  • 100ml lepidla herkules nebo podobné
  • 2 lžíce škrobu na praní (já měla práškový, ale zkusila jsem už i tekutý a funguje také dobře)
  • Silné magnety – mi použili neodymové magnety, sehnat se dají pres ebay nebo Ali express ale můžete zkusit vaše místní železářství
  • dále budete potřebovat 2 misky, lžíci a vodu pokud máte škrob v prášku

A jdeme na to!

Nalejte lepidlo do misky a přimíchejte magnetický prášek

PSX_20170321_162107_wm

V další misce rozmícháte práškový škrob s vodou, potřebujete dosáhnout tekuté konzistence podobné mléku. Pokud máte tekutý škrob ignorujte tento krok.

PSX_20170321_162037_wm

Začněte přimíchávat škrobovou tekutinu k lepidlu s práškem, začněte jen se dvěma lžičky a míchejte chvíli a čekejte co to udělá a zda je třeba přidat více, asi si teď říkáte, jak to asi poznáte, když jste sliz nikdy nedělali, že ano? Já poprvé nasypala vše, co bylo v receptu a sliz byl moc tvrdý a nemohl se moc hýbat za magnetem. Potřebujete, aby byl váš sliz tekutý, ale zároveň aby se vám nelepil na ruce.  A tady je na co si dát pozor. Pokud jste přidali dvě lžičky a směs nemění konzistenci a je to porad kaše přidejte další lžičku a zase chvíli míchejte. A takhle pokračujte, než se začne lepit na lžíci a začne jakoby provázkovatět.

PSX_20170321_162004_wm

Nejlepší je prostě do misky strčit ruce a začít to hníst jako kdybyste hnětli těsto třeba na pizzu. Tady je video, jak by to mělo vypadat, když jste na dobře cestě. Trochu se to lepí na ruce, ale zároveň se to dá snadno odlepit. Můžete přidat ještě kapku škrobu, pokud se to lepí moc, a ještě chvíli zpracujte.

Sliz bude hotový, pokud se s něho snadno udělá pevná koule, ale také se dá snadno natáhnout a roztéká se, aniž by se vám lepil na prsty

PSX_20170321_161858_wm

Ale jestli jste jako já netrpěliví, tak vytáhněte magnet a zkuste, zda vám sliz ožije!

My jsme si to parádně užili. Sliz se za magnetem zvedal a natahoval do všech stran, skoro jako kdyby tancoval

PSX_20170321_162345_wm

Zkuste ho natáhnout co nejdál to jde

PSX_20170321_162302_wm

Anebo Teddíka nejoblíbenější nechte ho magnet schramstnout! Stačí položit magnet blízko slizu a během chvíle ho sliz obalí a celého pohltí.

PSX_20170321_161827_wm

A nejlepší na tom je, že pokud se o něj dobře staráte vydrží vám i rok. Nebojte se, krmit ho nemusíte, stačí jen zabalit do vzduchotěsného pytlíku či krabičky, když si s ním zrovna nehrajete. Pokud ho necháte jen volně ležet na vzduchu, lepidlo ztvrdne

Líbilo se Vám to? Pokud ano, možná se Vám budou líbit naše další pokusy a aktivity!

Děkujeme, že nás čtete a moc se těšíme na fotky Vašeho slizu!

Teri & Teddy

Advertisement

3 thoughts on “Magnetický sliz

    1. Misko v navodu v ingredienci mate odkz na v CR dostupny kovovy prach, ktery byv vam mel fungovat take. Kliknete na slovo ‘tento’ pokud by jste chtela stejny jako ja da se sehnat pres Amazon a ebay a myslim i Ali. Jsem ted venku, vecer pridam odkazy.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s