Věda je úžasná – pokusy na hustotu vody

Věda je prostě úžasná, nemyslíte? Kdybyste mě bývali znali jako dítě, někteří z Vás mě znali.Neřekli by jste tenkrát, ani dnes, že tohle napíši. Jako malá jsem si nemyslela, že je věda skvělá, ať už v jakékoliv formě a zrovna fyziku a chemii jsem nemohla ani vystát. Nám, ale nebyla věda představena formou, jakou se ukazuje dětem v dnešní době, tak aby je to zaujalo a podnítilo jejich dychtivost po vzdělání. Když jsem byla na základní škole já, tak nebyla žádná škola hrou a učení nebylo ale vůbec zábavné.

Naše učitelka chemie a fyziky byla starší dáma, která trávila hodinu psaním definicí a vzorečků na rozvrzanou oprýskanou tabuli. Nepochybuji, že měla velké znalosti v daných oborech, protože hodinu, co hodinu nám předkládala více informací v podobě bílých a těžko přečtitelných klikyháků, ale jako učitelka vůbec neuměla zaujmout naši představivost. Nedělali jsme žádné pokusy a neviděli žádné ukázky čeho se dá s vědou dosáhnout, když víte jak na to, prostě jen nekonečné hodiny plné zdlouhavé teorie, která mě příšerně nudila a opravdu v žádném případě neinspirovala.

Takže teď když Teddy jeví zájem o různé věci, v dnešní době internetu, kdy najdete odpověď snad na každou otázku, jen to “naťukáte” do Googlu a otevře se vám moře možností, mám pocit jako kdybych dostala druhou šanci naučit se a opravdu ocenit to úžasné co nám věda přináší.

Tak se pojďme podívat na naše dnešní experimenty

Experiment z hustotou vody

1) co plave a co se potopí

PSX_20170323_205621_wm

Dnes chtěl Teddy pracovat s vodou a řekl mi, že chce zkoušet, která věc plave a která se potopí. Už jsme tuto aktivitu dělali několikrát předtím a on má rád cokoliv co se týká vody, tak jsem nebyla vůbec překvapená, když mě o to požádal.

Je to skvělá a zábavná aktivita, která nevyžaduje žádné extensivní přípravy a žádné ingredience. Jen nádobu na vodu. Já preferuji průhlednou, protože Tedík může lépe vidět, jak těžká věc padá k zemi a pozorovat ten rozdíl jakým se potápí, zdali spadne na dno velkou rychlostí anebo se pomalu snáší ze strany na stranu, než dopadne ke dnu. Potom už jen posbírejte různé předměty a pusťte se do toho

PSX_20170323_205841_wm

Vždy se snažím vybrat bohatou škálu předmětů co se potopí a zároveň co zůstanou nad hladinou. Můžete vidět, že jsme použili různé přírodniny jako je šiška, žalud, vlašský ořech nebo kaštan, ale také některé věci, co jsme posbírali po domě jako hopík, skleněnka, mince, kolíček na prádlo nebo kostka lega. Také používáme papír na, který rozdělíme na dvě části, předměty co se potápí a předměty co naopak plavou a po té co Tedík všechny otestuje, tam kam patří.

PSX_20170323_205807_wm

Můžete použít sítko na vylovení předmětů z vody, nám se naše malé nedávno rozbilo a Teddy se stejně moc rád řáchá.

PSX_20170323_205708_wm

Dnes jsem si opravdu užila ho pozorovat, protože se do této aktivity ponořil s takovou vervou, že nevnímal, co se děje okolo. Soustředil se a předmět za předmětem otestoval a přiložil, ale také co bylo jiné od té doby, co jsme to dělali naposledy, že než každý předmět ponořil do vody první si ho prohlídnul a sám pro sebe řekl, zda se potopí anebo zda bude plavat. Bylo to pro mě hrozně naplňující pozorovat jeho logické myšlení, které přirozeně nabil během svého vývoje.

Poté co zařadil všechny předměty rozhodla jsem se, že mu tuto aktivitu trochu obohatím a ukážu mu co se stane, když změníme hustotu vody. Posedni dobou jsme se věnovali oceánu a slanost vody a její hustotu jsem před ním už zmínila, tak se tento experiment opravdu hodil k doplněni jeho znalosti.

2) změna hustoty vody

PSX_20170323_205220_wm

Vše co budete potřebovat:

  • 2 stejné sklenice nebo průhledné nádoby, pokud nemáte stejné nevadí, jen to lépe vypadá
  • sůl
  • lžíce
  • nějaké lehké předměty co se potopí (my jsme použili olivy, ale rajčátka nebo hroznové víno fungují úplně stejně. Také nám fungovaly knoflíky a skleněné korálky a nalepovací kamínky. Pokud přidáte více soli, funguje i vejce)

Naplňte obě sklenice s vodou a do jedné přimíchejte sůl. My jsme používali mořskou, ale obyčejná stolní funguje také, to jsme vyzkoušeli v našem pokusu kde nám vznikla lávová exploze.

Teddy přidal několik lžic, množství záleží na velikosti vaší nádoby, a míchal pečlivě, dokud se sůl poradně nerozpustila. Když už byla voda zase čirá, což je dobrá indikace, že všechna sůl je rozpuštěna, požádala jsem ho, aby přidal několik oliv do sklenice, kde byla čerstvá voda. Začínali jsme s plnou miskou oliv, ale i ve vlažné vodě to chvíli trvalo než se sůl rozpustí a Teodorek stihl většinu sníst.

PSX_20170324_125721_wmPSX_20170324_125700_wm

Jestli jste viděli naše video na Facebooku, tak víte, co se stalo, všechny olivy se potopily na dno sklenice. Poté jsem ho požádala, aby je všechny vylovil zpět do mističky a následně nasypal do druhé nádoby se slanou vodou, kde všechny zůstaly plavat na hladině. Byl s toho ohromen, pořád se koukal ze sklenice na sklenici a říkal, ale vždyť tam se potopili… prostě nemohl pochopit, jak je to možné.

PSX_20170324_125634_wm

Zeptala jsem se ho tedy, zda je chce zkusit vložit zpět do nádoby s čerstvou vodou. A tak pár vylovil a vložil je do druhé nádoby s čerstvou vodou, a to bylo ještě lepší vidět hrstku stejných věcích, v tomhle případě olivy, ve dvou stejných sklenicích s vodou a v jedné ty předměty plavou, ale v druhé se drží na dně.  Tedík byl nadšeny a strávil další půlhodinu přendáváním oliv z jedné sklenice do druhé.

PSX_20170324_125739_wm

Co se za tím skrývá?

První aktivita, je skvělá na seznámeni dětí s hustotou a vysvětlit jim, jak to funguje, že některé těžké předměty, těžší, než voda ihned propadnou, jiné o trochu lehčí se potopí, ale potopí se pomalu a další které jsou lehké zůstanou plavat nad hladinou. Nejlepší je, když jsou předměty zhruba stejně tak velké, a tak děti mohou porovnat váhu.

V druhém pokusu, jsme se zaměřili na hustotu vody a víme, že přidáním soli, která se posléze rozpustí se voda zhustí a umožní některým předmětům co by se normálně potopili, aby zůstali plavat nad hladinou. Můžete si třeba povídat o Rudém moři, kde je slanost tak vysoká, že je skoro nemožné se potopit.

 

Pokud se Vám líbil tento experiment, podívejte se na tento: Lávová exploze ve sklenici při zkoumáni hutnosti tekutin

a nebo ostatní zábavné a naučné experimenty

děkujeme, že nás čtete

Teri & Teddy

Advertisement

One thought on “Věda je úžasná – pokusy na hustotu vody

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s