Gravitace a magnetické pole experiment

Jestli nás už chvíli sledujete tak jste asi viděli náš doma vyrobený magnetický sliz , sliz který se sám hýbe, natahuje a cestuje za magnetem. Teddy má několik interaktivních knížek do kterých se přikládají magnety a také má různé magnetické tvary a ví že magnety drží na jeho magnetické podložce anebo třeba na topení, ale když jsme spolu udělali ten magnetický sliz co do slova ožil, tak jako by opravdu porozuměl síle magnetického pole. Od té doby jsme zkusili několik aktivit s magnety, videa můžete vidět na Facebooku a Teddy také často běhá po baráku se svoji magnetickou hůlkou a zkouší které kovové předměty mají v sobě dostatečné množství železa, aby se k jeho hůlce přilepily.

Já jsem se mu už také několikrát zmínila o gravitaci, opravdu jen letmo, protože pořád je dost malý, když jsme si povídali o tom, že vše na Zemi padá vždy dolů na zem anebo na dno nádoby, když jsme zkoumali hustotu vody. Věřím, že jsem vám už řekla v předchozích příspěvcích, ze můj záměr není ho přesytit informacemi, ale zároveň mu říkám o věcech jak se mají zvláště když vidím že jeví zájem a je to jen na něm, kterou informaci si zapamatuje a kterou zapomene. Já ho s toho nijak nezkouším. Proto jsem se rozhodla udělat tuto aktivitu, a nebudu Vám lhát taky proto, že je to zábava pro nás pro oba,

Vše, co budete potřebovat:

  • Kancelářské sponky (musí být kovové)
  • Nit nebo provázek
  • Pravítko
  • Cokoliv na stavbu dvou sloupu, my použili sensory bloky, ale můžete použit lego, krabice, knížky, cokoliv vás napadne
  • Izolepa
  • Magnety

PSX_20170403_125921_wmV první řadě si postavíme stejně vysoké sloupky, tohle jsou naše sensory bloky co jsem použili my.

PSX_20170403_124156_wm

Na vrch položíme pravítko, pokud nemáte, tak cokoliv delšího a plochého, i tenčí kniha by šla. Pokud máte kovové pravítko nebo kovovou tyčku je to ještě lepší, protože magnety Vám budou držet sami. My máme jen obyčejné plastové, a tak jsem použila jeden magnet na vrh pravítka, aby držel ten spodní na svém místě.

PSX_20170403_124227_wm

Přivážete nit nebo provázek ke kancelářské sponce a raději nechte nit delší, kdyby bylo třeba upravit délku. Nechceme, aby se sponka dotýkala magnetu, ale pokud bude nitka moc krátká tak by nám pak sponka nedržela ve vzduchu, a to je přece účelem této aktivity.

Druhý konec nitky musíte připevnit k pevnému povrchu, já to jen přilepila izolepou ke stolu. Než to, ale připevníte změřte si, jak dlouhá musí šňůrka být, aby sponka dosáhla až do magnetického pole a zůstala ve vzduchu. Já jsem tuto aktivitu připravila sama, když si Tedik maloval abych mu nezkazila překvapeni až to zkusí poprvé on. Takže jsem naměřila, mezi sponkami a magnety byla asi 2 cm škvírka, a přilepila ke stolu.

PSX_20170403_125023_wm

Poté jsem magnety zase odstranila a když se ke mně Tedik přidal požádala jsem ho aby zvednul sponku do vzduchu a zkusil jestli tam zůstane sama vyset. Samozřejmě, že hned spadla k zemi, a to byla skvěla příležitost zmínit se mu o gravitaci.

PSX_20170403_124906_wm

Potom jsem se ho zeptala, zda si pamatuje, co musíme použít, když chceme pohnout s železným předmětem, před par dny si hrál s magnetem a kancelářskými sponky, a tak neváhal a odpověděl, že prý magnet. Tak jsem vyndala magnety a znovu dala na pravítko a požádal ho, aby znovu zvednul kancelářskou sponku a pustil ji. Tentokrát zůstala ve vzduchu a točila se kousek od magnetu, byl s toho úplně vedle. No uznejte sami, video s jeho reakcí můžete vidět níže.

PSX_20170403_124257_wm

Vydržel si s tím hrát opravdu dlouho, zkoušel sponky roztočit co nejvíce aniž by přitom spadly anebo kmital prstem či jiným předmětem přímo nad sponkou, aby se snad přesvědčil, že tam není nic, co by sponku drželo.

PSX_20170403_140501_wm

Také jsem ho požádala ať zvedne pravítko, aby se magnety vzdálily od magnetu, a přitom co pozoroval sponky, jak hned padají k zemi jsem mu připomněla, že tohle je gravitace.

Pokud se Vám tento příspěvek líbil, možná se Vám budou líbit i naše předchozí aktivity a experimenty

Děkujeme, že nás čtete a pokud máte nějaké nápady, jak tuto aktivitu dále rozšířit, moc rádi je od Vás uslyšíme!

Teri & Teddy

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s