Ohňostroj ve sklenici – experiment

Poslední dobou jsem se věnovali našim milovaným velrybám, a tak jsme nezačali žádné nové téma, ale vždycky je čas na nějaký ten pokus, nemám pravdu?

Ohňostroj ve sklenici – experiment

Tenhle pokus patří mezi naše nejoblíbenější a nejčastěji dělané pokusy, ale každý ho má rád z jiného důvodu. Zatímco Tedík je přímo fascinován těmi barevnými spirálkami, které se pomalu roztahují po celé sklenici, a hlavně občasnou bombou, jak on říká těm velkým kapkám barvy, které se proderou olejem a spadnou velkou rychlostí k zemi kde se rozprsknou, já ho mám ráda, protože to je velmi lehké, rychlé a nemusím shánět žádné speciální ingredience, to co je třeba mám vždy doma

Co budete potřebovat

 • Vodu
 • Olej (jakýkoliv máte doma, nám se nejvíc osvědčil řepkový nebo olivový protože jsou hustější)
 • Gelové potravinářské barvivo
 • Sklenice, váza nebo jaká koliv průhledná nádoba

To je vše!

Naplňte vaší sklenici vodou až po okraj, nechte jen trochu místa na vrstvu oleje, když bude vrstva tenká nebudou děti na ohňostroj dlouho čekat, pokud bude silnější chvilku potrvá, než se barvy proderou dolu, ale zase je celý ten proces delší.

PSX_20170317_210316_wm

Do jiné menší nádobky nalijte olej. My jsme na 1.5 l sklenici použili asi 30-40 ml oleje. Vyberte si jaké barvy budete chtít na váš ohňostroj (myslete na to, že některé barvy se spolu smíchají tak že třeba místo červené a zelené budete mít hnědou) a nakapejte pár kapek do oleje, méně je někdy vice.

PSX_20170317_210235_wm

A teď ta důležitá část, použijte vidličku a barvy v oleji pořádně rozmíchejte, tak aby se vám velké kapky rozbili na malinké kapičky. Tady by asi bylo dobré dodat, že nesmíte mít barvy na olejové bázi, které vám ten olej obarví.

Teď už jen nalejete olej do sklenice s vodou a chvilku počkejte, než začne ohňostroj. Netrvá to dlouho, během několika vteřin uvidíte, jak se kapičky propadají olejem do vody. Některé budou padat pomalu a vlnit se ze strany na stranu do malých barevných spirálek připomínající ohňostroj a jiné, vetší spadnou rychle na dno, kde doslova vybuchnou a roztříští barvu do všech stran. Ty jsou Tedíka nejoblíbenější a kolikrát musím pár velkých kapek přikápnout, aby byli další bomby. Tenhle experiment jsme dělali už několikrát, ale vždycky ho zaujme.

PSX_20170317_210041_wm

PSX_20170317_204931_wm

Pokud jste ještě nevideli na Facebooku můžete vidět video

a pokud se Vám tento experiment líbil určitě se Vám bude líbit Lávová exploze ve sklenici při zkoumáni hutnosti tekutin

Děkujeme, že nás čtete a už se mc těšíme na fotky těch Vašich ohňostrojů!

Teri & Teddy

Advertisement

3 thoughts on “Ohňostroj ve sklenici – experiment

 1. Hello admin, i must say you have hi quality content here.
  Your website can go viral. You need initial traffic boost only.
  How to get it? Search for: Mertiso’s tips go
  viral

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s