Lávová exploze ve sklenici při zkoumáni hutnosti tekutin

Líbil se Vám náš experiment ohňostroj ve sklenici? Pokud ano, tak se Vám bude líbit tento. Když jsem se rozhodla dělat tento pokus, tak jsem se ve skutečnosti pokoušela jen o další pokračování na náš populární experiment na hustotu vody, ale výsledek nás mile překvapil.

Povídali jsem si o hustotě vody, která je těžší než olej, a proto olej zůstává nad vodou.  V experimentu ohňostroj jsme přidali do oleje gelové potravinářské barvivo, které se postupně olejem prodralo a padalo spirálovitě vodou na dno.

V experimentu na hustotu vody jsme zase přidali do vody sůl, která změnila hustoty vody na tolik, že předměty, co se v čerstvé vodě potopily najednou plavaly nad hladinou. V dnešním pokusu jsme se rozhodly s kombinovat oba elementy a najednou jsem s toho měli hotovou lávovou explozi, ktará nás oba moc zaujala…natolik, že jsme zopakovali již několikrát!

Co budete potřebovat:

  • Sklenici nebo cokoliv průhledného, my použily naši vázu
  • Vodu
  • Olej
  • Potravinářské barvivo (my zvolily modrou barvu)
  • Sůl

A jde se na to!

Naplňte vaši sklenici vodou, pokud je objemná nenaplňte ji celou, pro lepší efekt je lepší mít méně vody.

Přidejte olej a dívejte se s jakou silou padá do vody až na dno a hned se zase dere na povrch. To je skvělá příležitost mluvit s dětmi o hustotě tekutin a jak se liší.

Poté přidejte pár kapek potravinářského barviva. Jestli jste sledovali ohňostroj ve skle víte, že pokud chvíli počkáte tak se potravinářské barvivo pomalu dostane do spod oleje a propadne do vody, ale co se stane, pokud přidáte sůl?

Zeptejte se vašeho dítěte a pak je požádejte, aby nasypaly trochu soli na olej a pozorujte co se stane.

PSX_20170331_205015_wm

Sůl, která je o dost těžší, než obě tekutiny propadne rychle na dno, sebou, ale vezme kapku oleje, kterou drží na dně sklenice, dokud se trochu nerozpustí a kapka je najednou zase volná a stoupá rychle zpět na povrch. Celý proces byl fascinující.

PSX_20170331_204917_wm

Teddy si to opravdu užíval a zkoušel co se stane, když přidá jen špetku soli a co zase když přidá plnou hrst. S tím, co jsme ani nepočítali bylo, že náš řepkový olej, který je sám o sobě nažloutlý se na tu chvíli, když ho sůl držela už barvivem modře obarvené vodě, změnil barvu na až svítivě zelenou, což bylo skvělé.

PSX_20170331_204944_wm

Nakonec Teddy se rozhodl, že zkusí vysypat celou nádobku se zbytkem soli což nám udělalo přímo kolosální explozi! Tohle je jedna z věcí, co na pokusem mám ráda, nejen tu zábavu, ale to, že mu dám možnost, aby sám rozhodl zkoumat co je vše možné a nemožné…

Možnosti jsou neomezené, můžete vyzkoušet co se stane, když nahradíte sůl něčím jiným třeba cukrem nebo experimentujte s barvami anebo vyzkoušejte přidat hned na začátku nějaký předmět který se ve vodě potopí a pozorujte, jak se bude postupně nadnášet zpět nad hladinu, jakmile se rozpustí sůl a voda změní svou hustotu. Skvěle fungují třeba olivy, rajčata, knoflíky nebo skleněné korálky, ale i vejce, pokud přidáte opravdu hodně soli!

Tak se dejte do zkoumání a my se už teď těšíme na Vaše nálezy!

Děkujeme, že nás čtete

Teri & Teddy

chcete vidět více pokusů a aktivit, sledujte nás na Facebooku

Pokud se Vám líbil tento pokus vyzkoušejte další naše pokusy (brzy v českém jazyce):

PSX_20170323_205220_wm

Science is fun – water density experiment

PSX_20170317_210041_wm

Ohňostroj ve sklenici – experiment

Advertisement

2 thoughts on “Lávová exploze ve sklenici při zkoumáni hutnosti tekutin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s