Jak se hýbe voda – experiment na mořský proud

Jestli máte malé děti tak jste pravděpodobně alespoň slyšeli o animovaném filmu Hledá se Nemo, o malé rybce klauna očkatého, který přeplaval celý oceán ve východo-australském proudu s tlupou mořských želv, aby našel svého syna. Asi se teď ptáte, proč píši o kreslené pohádce, která není zrovna moc edukativní, že ano? Ano, není to zrovna přírodopisný dokument, ale také není úplně k zahození. My ji máme docela rádi a byla to zrovna tato pohádka co nás na téma mořského proudu přivedla.

Nebylo to poprvé co slyšel o mořském proudu, shodou okolností jsem mu pár dní předtím pouštěla pohádku mého dětství, Pane pojďte budeme si hrát a zrovna díl s mrožem, který v Golfském proudu přeplaval Atlantický oceán a skončil až v Kolíně.

A tak jsme začali mluvit o mořských proudech, kde se berou a kam až daleko můžete po nich doplout. No není Google úžasný, najdete tam úplně všechno, tak jsme si povídali o těch proudech a já sem se mu snažila vysvětlit co ten mořský proud vlastně způsobuje. Nakonec mi došlo, že na tohle téma je ještě malý, ale protože byl zvídaví rozhodla jsem se pro vizuální experiment, kterého se může zúčastnit.

Je to opravdu nenáročný experiment, ale efektivní a jestli si ho chcete doma vyzkoušet tady je co budete potřebovat:

  • Větší průhlednou nádobu, my jsme použili nízkou krabici s IKEY, ale můžete použít cokoliv, ale je lepší něco průhledné anebo bíle, třeba takový keramický bílý pekáček by vůbec nebyl špatný
  • Studenou vodu
  • Led
  • Horkou vodu
  • Potravinářské barvivo
  • A nějaká ta mořská zvířátka pro vizuální efekt

A jde se na to

Naplňte nádobou vodou, my ji přibarvili na světle modrou, ale není to nutné. Tedík neváhal a přidal některá svá zvířátka, protože ryby a mořští savci prostě musí být ve vodě, ne?

PSX_20170311_195148_wm

Teď přidejte led, voda je sice studená, ale aby experiment fungoval co nejlépe, je potřeba aby byla jako v oceánu přímo ledová brrrrr. My jsem poprvé použili male kostičky, ale jestli jste viděli naše video na Facebooku tak jsem kromě malého ledu měli i jeden obr ledovec a Teddy si k němu přidal svá arktická mořská zvířata, teda až na chudinku karetu obrovskou, ale když ona tak krásně plave nad hladinou a nechává se unášet proudem, že tam prostě nesměla chybět.

PSX_20170311_195049_wm

Nechte led trochu rozpustit a ochladit vodu. Tedikovi tohle čekáni nevadí a využije to tak, že si se zvířátky trochu pohraje. Náš narval minule málem přišel o kel, jak se urputně snažil prorazit ten ledovec.

Když je voda krásně ledová, obarvíme horkou vodu tmavší barvou. My použili červenou, ale můžete použít jakou chcete.

PSX_20170311_194752_wm

Pomalu a opatrně nalijte horkou vodu do rohu vaší nádoby a pozorujte, jak cestuje přes oceán. Přesně jako v oceánu, kromě jiných faktorů jako je slanost vody, podnební podmínky či gravitace, je to pravě změna teploty vody, co proud žene napříč oceánem. Teď mě napadlo, že příště zkusíme přimíchat do horké vody i sůl a uvidíme třeba nám kromě želvy poplave nad hladinou i něco jiného!

PSX_20170311_194638_wmPSX_20170311_194527_wmPSX_20170311_194415_wm

Poku by jste rádi viděli knížky co na toto téma čteme, podívejte se na náš předchozí příspěvek Co se skrývá pod hladinou – vrstvy oceánu

a další aktivity na toto téma v Poznáváme velryby

Děkujeme, že nás čtete a pokud by jste rádi viděli naše videa sledujte nás na Facebooku

Teri & Teddy

Další české přízpěvky

 

Advertisement

2 thoughts on “Jak se hýbe voda – experiment na mořský proud

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s