Dívej se jak se vlní – jak založit žížalárium

Poslední dobou se nám opravdu lepší počasí a my trávíme více času na zahrádce. Vítáme jaro tím, že vše okopáváme, zastřiháváme a také ryjeme náš miniaturní zeleninový záhonek, aby jsme se mohli pustit do nějakého toho sázení. Během práce na záhonku, jsem viděli několik žížal, které jsme tím našim zahradničením vyrušili z odpočinku. Samozřejmě, že Tedíka hned zaujaly a začala nová vlna otázek…a kde má oči , maminko?…jak tedy ví kam lézt…a co tam v té hlíně děla?….po té co jsem na všechny jeho otázky jakž takž několikrát odpověděla, ano několikrát, jednou to přece nestačí, že ne!! Napadlo mě, že bude nejlepší když si založíme vlastní žížalárium a budeme moc pozorovat žížalky při práci a možná tak pochopí jak nám vlastně ty žížalky v zahradě pomáhají.

PSX_20170331_130740_wm

Jestli by jste si chtěli založit vlastní žížalárium, budete k tomu potřebovat:

  • Nějakou větší nádobu, kde budou žížalky dočasně  bydlet, je lepší když  je delší a úzká, aby bylo snadné je vidět při práci. My jsme použili prázdnou 2l lahev.
  • Hlínu – je lepší mít více druhů, aby se žížalám chtělo  více tunelovat a prozkoumávat (my jme použili naši pěknou hlínu ze zahrádky co jsme vyryli a také kompost co jsme koupili na sázení semínek (bez jakýkoliv chemických aditiv co podporují růst)
  • Písek – trochu písku abychom zase obohatili vrstvy v žížalárium.
  • Tmavou látku nebo něco čím obalíte nádobu žížalária, aby mely žížalky klid a soukromí a mohli v klidu pracovat. My jsme použili černý hustý fleece, který jsem obalila 3x dokola a přichytila obyčejnou gumičkou

 

Tak jdeme na to:

Prvně jsme odřízli vršek lahve , aby se nám do ní snadno dávala a poté vyndavala hlína a pak můžete začít vrstvit.

PSX_20170331_131727_wm

První vrstvu máme písek, poté tu naši pěknou spodní hlínu ze záhonku, další vrstvu písku, kompost a na vrh zase tu naši pěknou hlínu.

PSX_20170330_193244_wm

A je čas přidat nějaké ty obyvatele do vašeho ‘hotýlku’

PSX_20170330_193558_wm

Den před tím když byl Teddy sám na zahradě na jednom z jeho pozorovacích průzkumů – (chodí každý den na zahrádku s lupou a obrací každý kámen, poleno, květináč, tak aby se podíval co se pod ním schovává za broučky a jiné potvůrky, chvíli je pozoruje a poté zase opatrně schová) si všiml, že pod jedním květináčem na  terase bydli 2 žížaly není tam ani žádná hlína. Takže tyto dvě žížalky jsme nastěhovali do jejich nového “bydliště”.

PSX_20170330_193324_wm_wm

Chtěli jsem přidat trochu více a tak jsem se vrátili na náš záhonek a opatrně vyryli 4 další, které Tedík opatrně vložil na vrch žížalaria. Žížalky není třeba nijak přikrývat, jen je položte na vrh a sledujte jak se během pár minut celé zavrtají do hlíny. Skvělá příležitost ukázat dětem kde mají hlavu a kde zadeček a vysvětlit jim jak se pohybem celého těla honem zahrabávají. Take si je můžete důkladně prohlédnout, jsou drsné nebo hladke, jsou slizké nebo suché a mají už vyvinuté clitellum (kroužek na těle, který mívají jen dospělé žížaly?)

U nás poslední dobou pršelo, což v Anglii je dost často 🙂 A tak jsme nemuseli hledat dlouho, žížalky se drželi pěkně u povrchu, ale pokud mate teplo a sucho je nejlepší půdu pořádně pokropit  a dát žížalám tak 2 hodiny, aby vylezly z hloubek kde se ukrývají před sluncem, pěkně nahoru výše k povrchu.

PSX_20170330_193408_wm

My jsme přidaly celkem šest žížal, ale byly všechny malinké, větších žížal je lepší přidat méně.

PSX_20170331_130853_wm

Poté co se žížaly zahrabaly, obalili jsme žížalárium fleecem a dali na verandu, kde je stále krasný chládek, ale zároveň tam nehrozí že by zmrzly kdyby přišel ještě mrazík. Tady u nás moc nemrzne, ale Jarní počasí bývá bláznivé. Na vrch žížalária jsme ještě volně přiložili černý hadřík, aby měli opravdu krásně tmu a klid.

PSX_20170330_193125_wm

Každý den jsme ty naše žížalky pozorovali, když nejsou moc k vidění povzbuďte je tím, že jim nakapete nahoru trochu vody, aby se půda zavlažila. Tedík použil kapátko, ale sprej je fajn také, jen pozor ať jim nedáte moc a nevyplavíte je.

PSX_20170330_192904_wm

Na fotce můžete vidět pár zelených listů na povrchu našeho žížalária, ty opravdu nejsou nutné. Když jsme si povídali o žížalí stravě tak jsem Teddymu řekla, že kromě miniaturních zrníček hlíny a písku pojídají shnilé ovoce, zeleninu, listy a mrtvé brouky a tak se Tedík rozhodl, že jim utrhne pár listů pampelišky, kdyby na ně prý večer přišel hlad. Samozřejmě, že žádná žížala nevylezla na povrch a listy nesnědla, ale on s toho  měl dobrý pocit.

Další den jsme už viděli spoustu tunýlků a mohly jsem pozorovat dvě naše žížaly při práci. Bylo to pro Tedíka opravdu fascinující.  Poslední dobou čteme knížku o žížalách, kterou máme už delší dobu, ale momentálně je to kniha, kterou musíme přečíst, alespoň jednou denně. (naše knihy jsou vyfocené na konci příspěvku) Povídáme si o tom jak jsou žížaly užitečné a kromě jejich hovínek, které jsou skvělým hnojivem tvrdě pracují a vytvářejí spoustu tunelů, které zkypří  zem a umožní vzduchu a vodě, aby se snadněji dostali ke kořínkům našich rostlin. Uvědomuji si, že je ještě malý a musí to být těžké pro něj porozumět, že kousek pod povrchem země je rušný život malých tvorů, kterých si kolikrát ani nepovšimneme a přitom jsou tááák užitečné. A tak vidět je při práci v našem žížaláriu  byla skvělá příležitost  pro něj vidět to s první ruky.

My si necháváme žížaly na pozorování jen maximálně týden a potom je zase opatrně vrátíme na naši zahradu. Ale pokud se Vám líbí pozorovat žížaly, můžete celý tento proces zopakovat s novou hlínou a novými žížalkami. Na většině zahradách bývá kolem 20 žížal v každém metru čtverečném, takže o nové obyvatele by neměla být nouze.

PSX_20170330_192944_wm

Starší děti si také mohou psát každý den do zápisníku/žurnálu a zapisovat jaké tunely a kde vaše žížaly udělaly nové. Menší deti to mohou malovat.

My jsem si také žížaly zblízka prohlédly a povídali si o jejich stavbě těla. Věděli jste kolik má žížala srdcí?  Má jich pět!  Pět srdcí což jsme já opravdu netušila. No jak už jsem psala před tím, učím se sním něčemu novému každý den. Můžete si také dát žížalu na ubrousek a přiložit k uchu a poslouchatk jak šustí. Povídali jsme si o povrchu těla žížal, o šupinkách, kterým je poseté, které jsou tak malé, ze nejsou vidět, ale když pozorně posloucháte, můžete je slyšet a to se samozřejmě musí ověřit!

Doufáme, že jsme alespoň někoho z Vás inspirovali a těšíme se na fotky vašich žížalárií

Děkujeme, že nás čtete

Teri & Teddy

Sledujte nás na Facebooku, kde můžete viděte všechna naše videa

Možná se Vám také bude líbit podobný článek s jarními aktivitami

PSX_20170327_164126_wm

Jaro je tady!

a naše knihy na toto téma:

Collage 2017-03-31 13_45_28_wm

 

krásná knížka z edice Nature stories, príběh o žížale napsaný podle pravdivých fakt, ze života žížal, koupíte v AJ zde

Collage 2017-03-31 13_45_58_wm

Krásná knížka o broučkách a jiných potvůrkách, koupíte zde

20170331_134834_wm

Tahle je jedna naše nejoblíbenější, má ji od mala a miluje ji, je 3D a brouci a jiné jsou v ní ve skupinách podle pásem, na každé stránce můžete slyšet zvuky danných tvorů, koupíte v AJ zde

20170331_134754_wm

naše oblíbená pohádka od Petra Horáčka, o dvou žížalách co se zamotají a musí se pak o vše dělit, koupíte v AJ zde

Collage 2017-03-31 13_46_38_wm

Stará enciklopedie po mně, která je vždycky hit

A naše kapesní knížky o hmyzu v Británii a Evropě

Advertisement

2 thoughts on “Dívej se jak se vlní – jak založit žížalárium

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s