Poznáváme velryby

My prostě milujeme velryby! Jsou to opravdu úžasní tvorové s tím půvabem, lehkosti a grácii kterou se pohybují pod hladinou a ta ohromná síla, kterou  rozráží hladinu oceánu když vyskočí nad hladinu. Já jsem byla jedna ze šťastlivců co viděla na živo veliké stádo keporkaků jak plavou a krmí se kousek od Kalifornského pobřeží, byl to opravdu slovy nepopsatelný zážitek. Teddy nikdy neviděl živou velrybu, ale i tak je zbožňuje…možná to je moje láska pro tyhle úchvatné tvory, která se na něj přenesla…kdo ví…to co je důležité, je že máme něco co nás spojuje ještě vice.

Rádi spolu koukáme na videa, prohlížíme si fotky a nebo čteme knížky a nebo si s nimi hrajeme (Tedík už má  docela slušnou kolekci) a kdykoliv mu prezentuji nějakou aktivitu s velrybami, hned se do toho s radostí pusti.

První aktivita  – seřazovaní velryb podle velikosti

Teddy už  zná několik druhů velryb a s těch co zná je vám schopný říci, které jsou ozubené a které mají kostice. Už jsem se zmínila že jeden z jeho prvních obrázků byla lebka keporkaka a jeho kostice? A opravdu vás ujišťuji, že jsem mu nic nepředkreslovala, ani ho nežádala, aby to nakreslil, prostě to nakreslil a od té doby to kreslí docela často. Ale o jeho zajmu o kosti, Vám napíši někdy jindy.

Tohle mě akorát ujistilo, že ta forma, kterou s nim “pracuji” tedy jak se mu věnuji – čtení jeho oblíbených knížek a rozvíjení témat, kterého aktuálně zajímají pomocí různých doma dělaných pomůcek a pokusů, napomáhá jeho vývoji a rozšiřování znalostí, ale teď zpět k velrybám.

Takže, Teddy zná už několik druhu velryb a ví, že to jsou opravdu obři. Poslední dobou trávíme hodně času v muzeu kde může vidět kosti různých živočichů a hlavně i lebku velryby a její kostice a nebo i lebku narvala se svým dvou metrovým klem a Teddy je vždy fascinován. Jen ještě odběhnu a dodám, ze lebku keporkaka mi začal kreslit měsíc předtím, než jsme ho na tuto expozici vzala.Myslím si, že tahle  výstava mu trochu pomohla k tomu aby porozuměl, že jsou velryby ohromné, ale celou bohužel nemají a tak netuším, zda opravdu si je vědom jejich velikosti v porovnaní s námi.

PSX_20170313_185908_wm

Tahle krásná  aktivita byla vytvořena mou kamarádkou Alexandrou pro jejího také velrybami posedlého syna, a je to opravdu skvělá  pomůcka k ukázaní Teddymu, že ne každá velryba je stejně velká a, vidět porovnání velikosti s člověkem.  Bez problém přiřadil danou velrybu ke svému stínu a vypadal, že je opravdu překvapený jak malý je potápeč zrovna u plejtváka obrovského.

Druha aktivita  – Rozšíření a migrace

Při téhle aktivitě jsme se koukali kde ty velryby co známe bydlí a kudy migrují. Používali jsme k tomu naši oblíbenou knížku Mapy, která je opravdu krásně a názorně ilustrovaná. Dívali jsem se na různé země blízko moře a snažili jsme se najít ty naše velryby. Nakonec jsem s touto aktivitou strávili více jak hodinu a samozřejmě, že jsem při našem hledání spatřili i jiná zvířata a zajímavé  věci a Teddy začal jevit zájem o kontinenty, tak budu muset tohle téma co nejdříve rozšířit.

PSX_20170313_185950_wm

Jestli Vás zajímá odkud máme tyto nádherné dřevěné velryby tak byly vyrobeny kamarádkou Alexandrou a jejím manželem- mají značku  Suvyzdriví, myslím, že je momentálně nemají v nabídce, ale na jejich stránkách můžete vidět spoustu nádherných výrobků ze dřeva.

Třetí aktivita – Jak to, že velrybám není zima ve vodě?

Nakonec jsme si nechali tenhle zábavný pokus. Pokud mě sledujete déle, tak víte, že já ráda Tedíkovi ukazuji věci názorně a pokusy jsou to nejlepší k zaujetí jeho plné pozornosti. Když jsem se tedy koukali na velryby co žijí nebo tráví čas v chladných arktických vodách, Teddy pořád povídal o tom jaká je tam hrozná zima. A Tak jsme si začali povídat o velrybí “izolaci”,  nebo-li jejich tuku a aby  co  nejjednodušeji  pochopil jak to celé  funguje, vyzkoušeli jsme tento experiment.

Pokud by jste to rádi vyzkoušeli budete potrebovat:

  • Vetší misku
  • Ledovou vodu
  • Hooooooodně ledu
  • Nějaky tuk (sádlo funguje nejlépe, ale i tekuty olej jde pouzit)
  • Pytlik pokud pouzivate tekutý tuk

Naplňte misku ledovou vodou a přidejte všechen led co máte, aby byla opravdu ledová. Chvilku nechte aby se voda ochladila a potom požádejte vaše dítě, aby tam ponořilo ruku.  Pokud jste viděli naše video, Teddymu se to opravdu nelíbilo a ruku ihned vytáhnul. Potom si ruku osuší a pomažou tukem, je důležité aby byla ruka důkladně potřena rovnoměrnou tenkou vrstvou (čím silnější vrstva tím lepší izolace) nám sádlo došlo a tak jsem vyzkoušely kokosový olej, ale nemohla jsem dosáhnout rovnoměrného pokrytí. Vyzkoušela jsem máslo na svém prstu, které také fungovalo dobře, ale měli jsme jen zbytek a nechtělo se mi jist druhy den suchy chleba a tak jsem nakonec zvolili rostlinný tuk, který jsem nalili do pytlíku. Pytlík jsem ponořila zpět do ledové vody a požádala jsem Teddíka aby do něj dal ruku.

Teddy nemohl uvěřit, jakto že je mu najednou teplo a musel tu ruku v té ledové vodě nechat delší dobu. Je dobré ponořit obě ruce najednou (jednu s tukem a jednu bez) aby to mohly děti porovnat a vy to samozřejmě musíte vyzkoušet také!!

 

Pokud se Vám líbí naše aktivity, sledujte nás na Facebooku, kam skoro každý den zveřejníme něco nového.

A tady ještě naše knížka MAPY:

PSX_20170314_075322PSX_20170314_075155

Je to užasná knížka a dá se koupit v českém jazyce, zde Mapy Pokud Vás zajímají jiné knihy o mořských tvorech, podívejte se na předchozí příspěvek:

Jak se hýbe voda – experiment na mořský proud

Co se skrývá pod hladinou – vrstvy oceánu

Děkujeme, že nás čtete

Teri & Teddy

Advertisement

3 thoughts on “Poznáváme velryby

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s