Co se skrývá pod hladinou – vrstvy oceánu

Teddy byl vždy fascinován oceánem a tvory co v něm žijí. Nevím zda je to proto, že žijeme u moře a chodíme na pláž od té doby co byl miminko a místo do zoo chodíme do místního mořského světa a nebo proto, že jedna z jeho prvních oblíbených knih , která ho opravdu zaujala byla moje stará encyklopedie  Svět v mořích. Našel ji náhodou u mě v knihovně a od té doby ji čteme pořád.

Od té doby jeho oblíbené zvíře je mořský ďas, manta obrovská (rejnok), platýz a samozřejmě velryby, ale o tom příště, protože ty jsou kapitola sama o sobě!

Postupem času se jeho zvědavost zvyšovala a jeho otázky týkající se oceánu byli čím dál tím více specifické a tak jsem se rozhodla, že možná bude čas na to abychom se na to zaměřili a vytvořili aktivitu na vrstvy oceánu. Teddy si to náramně užíval.

Vrstvy oceánu

PSX_20170311_193730_wm

Tohle téma pro něj nebylo až tak cizí, čteme spoustu knížek o mořských živočiších a kde žijí a tak věděl, že jeho oblíbený mořský ďas žije ve velkých hlubinách, kde je černočerná  tma a tam svým světlem láká  kořist a nebo že mořská želva se drží ve vrchních sluncem prosvícených vrstvách.

já nemám v úmyslu ho přesycovat informacemi, ale na druhou stranu vždy mu pojmenuji věci správným jménem a řeknu mu jak se věci mají a když vidím ten jeho dychtivý pohled, když poslouchá nějakou  novou informaci co mu zrovna čtu a fakt, že je schopný si tu danou informaci zapamatovat a jen tak mimochodem zmínit i pár měsíců potom, mě ujišťuje, že dělám správně.

Tak se pojdme podívat na ty vrstvy!!

Kdyby jste to chtěli vyzkoušet doma, budete potřebovat:

  • Veliký arch papíru/plátna my jsme použili A3
  • Barvy (my jsme použili naředěné tempery, hnědou na spodní vrstvu a pak jsme postupně zesvětlovali modrou barvu na ty zbývající)
  • štětec
  • a nějaká mořská zvířátka, my máme mix Schleich, Collecta, Mojo ale i bezejmenné sady a ta dřevěná jsou od mé velmi talentované kamarádky Alexandry a jejího manžela ze Suvyzdrivi, můžete se podívat na jejich krásné ručně dělané výrobky zde: Suvyzdrivi

my jsme si přečetli a pojmenovali 5vrstev oceánu (sluneční,stmívací, půlnoční, abysální a příkopy) a tak jsem se rozhodli, že je první namalujeme a tak jsme spolu udělali “plakát” a potom jsme se snažili přiložit všechna naše zvířátka do vrstev, ve kterých se zrovna vyskytují

PSX_20170311_194250_wmPSX_20170311_193359_wm

Byla to pro nás pro oba opravdu zábavná aktivita, ale přišlo mi, že to možná je težké pro něj pochopit, že se jedná o vrstvy oceánu a tak jsem se rozhodly udělat si vrstvy ve skleničkách, které pak bude moc stavět na sebe.

a druhá aktivita:

  • 5 skleniček nebo jiných stejně velkých průhledných krabiček
  • vodu
  • potravinářské barvivo
  • a můžete přidat některá menší mořská zvířátka

PSX_20170311_194116_wmPSX_20170311_194037_wmPSX_20170311_193846_wm

Našli jsme 5 stejně velkých skleniček, většina je od našich oblíbených oliv a Tedík je všechny naplnil vodou a pak jsem přidali modré potravinářské barvivo. Začali jsme z nejsvětlejší vrstvou a přidávali o krapet víc do každé další sklenky.

Použili jsme znovu několik našich malých zvířátek, které jsme dali do vrstvy kde žijí v oceánu a byl čas na to je postavit na sebe.

PSX_20170311_193604_wm

Jestli si chcete tuto aktivitu vyzkoušet doma, doporučuji širší skleničky (sklenička co jsme použili na příkopy byla ideální) a nebo plastové hranaté krabičky, které budou lépe držet. Protože, jak jsme je vrstvily tak byli trochu vratké, ale Tedík byl úžasný, opatrně je navrstvil a zároveň přidržoval, aby nám nespadli a já veřím, že touto aktivitou se mu tohle téma ještě více přiblížilo.

PSX_20170311_193640_wm

Stále máme naše sklenky s vrstvy a Tedík si je rád rovna do řady jak jdou po sobe a dává na ně zvířata do vrstev kde by jste je našli v oceánu.

Pokud se Vám toto téma líbí podívejte se na náš další přídspěvek:

PSX_20170313_185950_wm            Poznáváme velryby

PSX_20170311_194527_wm

Jak se hýbe voda – experiment na mořský proud

      A tady ukázka našich oblíbených knih o mořích, oceánech a jejich tvorech:

Většina našich knížek, je v anglickém jazyce, protože jsme multilingvní rodina, ale věřím, že spousta se dá sehnat v českém jazyce a já se vždy pokusím, najít vám odkaz:

PSX_20170312_125148_wm

Tohle jsou starší knihy, ještě po mně a zrovna ta Život v mořích se stala Teodorkovou oblíbenou!

Tyhle dvě knížky jsou obě skvělé a hlavně interaktivní. Secret of sea shores (Tajemství mořského pobřeží je kniha z edice posviť si nato a musíte použít lampičku, baterku a nebo přiložit na okno, aby jste zjistili co se vlastně na tom pobřeží skrývá (tak ji čte rád Teodorek), můžete si ji koupit zde v AJ

Under the ocean (pod hladinou oceánu) je 3d kniha, která Vám nabídne pohled na to co se děje nad hladinou a zároveň pod ni, koupíte zde také jen v AJ

Collage 2017-03-12 12_25_16_wm

Collage 2017-03-12 12_26_09_wm

Collage 2017-03-12 12_31_57_wm

Tyto 3 knihy jsou užasné, jsou s edice Nature stories. Jsou to příběhy  zvířat, založeny na reálných faktech z jejich života, například u želvy začne vajíčkem a končí dospělou želvou, která sama vylezá z oceánu aby nakladla vlastní vajíčka, dají se koupi v AJ na book depository plejtvák obrovskýpříběh tuleně a kareta obrovská

Collage 2017-03-12 12_33_28_wm

 

Tenhle poklad vím určitě, že vyšel i v Českém jazyce. Není vyloženě o zvířatech co žijí v moři, ale je jich tam spousta a my ji prostě zbožňujeme! koupíte zde

A to je vše, děkujeme, že nás čtete až do konce!

Vaši Teri & Teddy

Kdyby jste chtěli vědět první o našich experimentech a různých aktivitách, sledujte nás na Facebooku:

 

Advertisement

2 thoughts on “Co se skrývá pod hladinou – vrstvy oceánu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s