Jaro je tady!

Jaro je tady, o tom už se nedá pochybovat. Konečně jsme odložili zimní boty, čepice a kabáty a sluníčko nás láká ať trávíme více času venku. Ne, že bychom nechodili ven když byla zima, Tedikovi je to opravdu jedno, ať už prší, mrzne, či fouká silný severní vítr a to tady u nás opravdu umí, chce byt venku za každou cenu!

Jaro je, ale jiné tím, že můžeme začít trávit venku celé dny. Nemusíme se schovávat před zimou abychom se ohřáli nebo když na nás přijde hlad…prostě se rozvalíme na čerstvě  zelenou trávu a vytáhneme svačinu.

PSX_20170327_165218_wm

Milujeme to jak se všechno najednou probouzí z dlouhého zimního spánku. Květiny všech barev začnou rozvíjet své květy a svět je najednou o hodně veselejší. Zpěv ptáků všude kolem, když si začnou poletovat a sbírat větvičky na svá hnízda, doprovázen bzukotem včel, které nelení a celý den pilně pracuji, aby sebrali co nejvíce pylu a všichni ti broučci a jiné potvůrky začnou vylézat ze svých úkrytů a zimních postýlek.

Najednou je spousta věcí co můžeme venku podnikat a hlavně vše můžeme pozorovat a zkoumat!

My se hrozně rádi vydáváme na dlouhé výpravy, výlety a hledáme všemožné živočichy. Tedík je vždycky nakažlivě  nadšený, když  nějakého spatříme a vždy ho hned zajímá jak se ten daný tvor jmenuje. Nejeví zájem jen o živočichy, ale i o rostliny a to mě ještě vice těší. Od mala jsem byla vedena babičkou ke sběru plodů a rostlin  co nám příroda nadělila a tak jsem ráda, že to mohu přenést i na něho.

A zrovna jaro je správná doba na sběr některých bylinek. Třeba takový podběl s kterého si děláme čaj když máme kašel a nebo medvědí  česnek, který se dá přidat do jakéhokoliv jídla! Zrovna včera skončil i v guláši a jaká to byla dobrota.

PSX_20170327_164031_wm

Další věc, která nás baví je si stavětj v lese příbytky. Na tuhle zábavu si pamatuji z mého dětství, kdy jsem trávila veškeré prázdniny na  chatě u moji babičky, všude samé lesy, louky a rybniky…..no hotovy ráj! Ukázala jsem mu jak se staví domeček nebo taková skrýš  když byl hodně malý a od té doby kdykoliv jdeme do lesa a on vidí někde nějaké klacky či klestí, hned to začne snášet na hromadu stím,  “ze prý postavíme dům” a je to vždy zábava pro celou rodinu.

PSX_20170327_164924_wmPSX_20170325_115636_wm

Kdykoli vyrazíme na nějaký výlet do přírody, bereme sebou lupu a kapesní knižku s názvy hmyzu, ale také se vždy snažím vymyslet nějakou aktivitu. Pokud je sezona sbíráme co se dá, nejraději máme samozřejmě nějake to lesní ovoce nebo houby, ale také radi sbíráme různé přírodniny. Náš dům je plný kaštanů, žaludů, šišek, mušliček, klacků a kamenů. Používáme je k různým aktivitám, nebo když něco vyrábíme, tvoříme a nebo jen tak, prostě trocha přírody co je vždy s námi.

Nĕkdy , když vyrazíme na místo, kde jsme ještě nebyli, připravím pro Tedíka scavenger hunt (dobordružnou výpravu). Je to skvěla zábava, která mu vždy pouze pořádně prozkoumat to místo kam zrovna jedeme.

PSX_20170327_164126_wm

Zrovna dnes jsme byly na  jarní dobrodružné výpravě a místo, aby začal zapisovat do připravené tabulky dannou věc co najde, tak jak to dělá vždy, začal všechno sbírat a nosit mi to. Sice jsem si nedokázala představit, jak chce jen sebrat kaluž nebo mrak s oblohy, ale když jsem viděla v jakém zápalu běhá po okolí a nosí mi ruzné věci (trávu, kůru, šišku, kámen, klacík a další) nechala jsem ho být…tedy do té doby než mi přinesl živého pavouka stím:

“maminko toho si musím vzít sebou”, to mě donutilo ho presvědčit, že zapisovaní bude přece jen lepší.

PSX_20170327_164425_wm

Pokud by jste chtěli kopii naší tabulky: Jarní dobrodružné výpravy, můžete si ji stáhnout zde:

ceska verze: scavenger hunt – czech

slovenska verze: scavenger hunt – slovak

Děkujeme, že nás čtete

Vaše Teri & Teddy

Zda se Vám tento příspěvek líbí podívejte se také na Dívej se jak se vlní – jak založit žížalárium

Advertisement

2 thoughts on “Jaro je tady!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s